Optisyenlik

Optisyenlik Programı Öğretim Elemanları

Öğr.Gör. Öğr. Gör. Öğr.Gör.
Ayşe YADİKAR HABALI  Ceren PEKCAN Selçuk Oktay SOLAKCI
 (Koordinatör)

  Eğitim-Öğretime Başlama Tarihi:   2015-2016
 Programın Dili  Türkçe
 Programın Kontenjanı  75
 Kabul Ve Kayıt Koşulları
Programımız ÖSYM tarafından yapılan sınavda TYT puan türüyle öğrenci kabul etmektedir. Meslek liselerinden sınavsız geçişle programımıza öğrenci kabul edilmemektedir. Yükseköğretim kurulunun ilgili mevzuatında ve Akdeniz Üniversitesi’nin ilgili yönetmeliklerinde belirtilen hükümleri sağlayan lise ve lise dengi diplomaya sahip öğrenciler programımıza kabul edilmektedir.
 Programın Tanımı
Serik Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu bünyesinde Tıbbi Hizmetler Ve Teknikler Bölümünde bulunan Optisyenlik programı; göz sağlığı, göz ve görme kusurlarını gidermekte kullanılan araçların yapımı, üretimi, kullanımı, satışı ve bu derslerin anlaşılabilmesi için alt yapı oluşturan temel derslerde eğitim-öğretim yapan bir programdır.
 Programın Amacı
Uzman doktorların hazırladığı reçetelere uygun görme araçlarını belirleyen, seçen, hazırlayan ve kullanıcıya uyumunu denetleyen, bir işletmenin yönetiminden muhasebesine işleyişini ve resmi kurumlarla ilişkisini bilen, mesleğiyle ilgili genel, sağlık, ve etik problemler ile bu problemlerin çözümlerinin ve alınması gereken tedbirlerin bilincinde  olan optisyenlerin yetiştirilmesi amaçlanmıştır.
 Vizyonumuz
Bilimsel, teknolojik ve üretimdeki gelişmeleri takip eden, sektördeki donanımlı optisyen eksikliğinin giderilmesine yardımcı, araştırma-geliştirme çalışmalarına katkıda bulunabilecek bir program olmaktır.
 Misyonumuz
Yeterli düzeyde kuramsal ve uygulamaya yönelik donanıma sahip, meslek etiğinin bilincinde optisyenler yetiştirmektedir.
 Sektörün İhtiyacı
Görme araçlarının göz sağlığı açısından önemi, gözlük yerine kullanılan görme araçlarının kullanım tercihi (zorluk/kolaylık ya da getiri/götürü açısından), Antalya’nın konum olarak güneşli gün sayısı fazla olan bir şehir olması nedeniyle göz sağlığını koruyucu gözlüklere duyulan ihtiyaç (güneş gözlüğü gibi), aksesuar olarak gözlük kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlarda bilinçlenme ve bilinçlendirme gibi konular sektörel ihtiyacı göstermektedir.
 İstihdam Olanakları
Göz ve görme sağlığı açısından gözlüğün önemi bilinmekle beraber, gözlük yerine tercih edilen teknolojik yeniliklerin kullanımı (kontakt lens gibi), optisyenlik mesleğini gelecekte de önemli bir istihdam alanı olarak ortaya çıkarmaktadır. Sektörde yetişmiş eleman eksikliği de optisyenliğin gelecek vadeden bir program olduğunu göstermektedir. Mezun olan öğrenciler sağlık teknikeri unvanı ile kendi optik mağazalarını açabilirler, optisyenlik kurumlarında, gözlük yapan ya da satan mağazalarda satış temsilcisi, mağaza yöneticisi, optisyen olarak da çalışabilirler. Ayrıca fizik alt yapılı derslerin yoğunlukta olması öğrencilerin fizik bölümlerine dikey geçiş yapıp, lisansüstü eğitime devam edebilmelerine olanak sağlar.
 Programdan Mezun Olma Koşulları
Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin Akdeniz Üniversitesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’ndeki başarı koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir.
 Dikey Geçiş Yapılabilecek Bölümler
Mezun olan öğrencilerimiz,  Dikey Geçiş Sınavı Sonucuna göre , farklı üniversitelerin  Fizik, Fizik Mühendisliği ile Optik ve Akustik Mühendisliği Lisans Programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

Misyon

Öğrenmeyi öğrenen, yaratıcı, dinamik, katılımcı, teknolojiye hakim, araştırma yetenekleri gelişmiş, sosyal ilişkileri güçlü, mesleki etiğe sahip mezunlar yetiştirmektir.

Vizyon

Sosyal, kültürel ve sanatsal alanda yetiştirdiği çağdaş, nitelikli ve üretken elemanlarla kaliteli ve güvenilir bir yüksekokul olmaktır. Yüksekokulumuz, bu amaç ve hedef bilincine sahip, 48 akademik ve 16 idari personelle Serik İlçesi'nde bulunan binamızda eğitim - öğretim hizmeti vermektedir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi, Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu
Merkez Mahallesi 2191 SK. NO: 2 SERİK / ANTALYA PK.07500
Tel: 0 242 735 73 91 – 0 242 735 73 92
Tel: Fax: 0 242 735 71 30 Email:smyo@akdeniz.edu.tr