Geleneksel El Sanatları

Geleneksel El Sanatları Programı Öğretim Elemanları

Öğr.Gör. Öğr.Gör. Öğr.Gör. Öğr.Gör.
Fatma ÖZTÜRK PİŞKİN Kerem Aydın Mustafa Kemal GENÇ Zeki ÖZKARTAL
  (Koordinatör)

  Eğitim-Öğretime Başlama Tarihi:  2004-2005
 Programın Dili  Türkçe
 Programın Kontenjanı  30
 Kabul Ve Kayıt Koşulları
          Bu programa kabul ve kayıt şartları Türk Yükseköğretim Mevzuatı kapsamında yapılmaktadır. Programa, meslek lisesi alan mezunu öğrenciler, sınavsız olarak program kontenjanı dahilinde kabul edilirler. Boş kontenjanlara standart lise mezunları, Yükseköğretime Giriş Sınavı sonuçlarına göre yerleştirilirler. Yerleştirme ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Kayıt şartları Yükseköğretime Giriş Sistemi ile aynıdır.
 Programın Tanımı
          Geleneksel El Sanatları Programı, mezun olan öğrencilere, Avrupa yeterlilikler çerçevesi kapsamında 5. seviye eğitim düzeyine karşılık gelmekte olan, “Geleneksel El Sanatları alanında Ön Lisans Diploması” derecesi verebilen bir programdır.
 Programın Amacı
          Geleneksel Türk El Sanatları, genel olarak tarihsel anlamda farklı sanat disiplinlerinin geçirdiği evrimi incelemek, sanatsal ve bilimsel açılardan el sanatı dallarının belgelemelerini yapmak, birbirinden farklı sanat ürünlerinin bakım, onarım çalışmalarını yapmak ve bunların aslına uygun olarak çoğaltma şekilleri üzerine uygulamalarda bulunabilecek profesyonel elemanlar yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.
 Vizyonumuz
          Çağdaş mesleki teknik eğitimin gerektirdiği niteliklere sahip, ulusal ve uluslararası platformda tercih edilen teknik elemanlar yetiştirebilen bir program olmaktır.
 Misyonumuz
          Mesleğinde üretim sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek, yeterli mesleki bilgi ve beceriye sahip, alanında yenilikleri araştırıp geliştirebilen teknik elemanlar yetiştirmektir.
 Sektörün İhtiyacı
          El sanatları alanında hizmet veren firmaların,  Geleneksel El Sanatları alanına özgü, kültür, estetik, yöntem, teknik ve malzemeler konusunda temel bilgilere sahip ve bu bilgileri öğretme, ürün çıkarabilme kapasitesine ulaşmış personel ihtiyacı bulunmaktadır.
 İstihdam Olanakları
          Geleneksel el sanatları alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; el sanatları alanında usta öğretici ya da eğitmen olarak çalışabilir, Sosyal hizmetlere bağlı yerlerde rehabilitasyon amaçlı eğitimci olarak çalışabilir, cam ve seramik atölyeleri, cam fabrikaları, seramik fabrikaları, doğal boya atölyeleri, taş işlemeciliği yapan atölyeler, ahşap işlemeciliği yapan atölyeler, bitkisel örücülük yapan atölyeler ya da sektör, halı deseni hazırlayan işletmeler, halı fabrikaları, çini fabrikaları, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmeler, lazerle aplike kesen firmalar, moda evleri, tekstil firmaları, ev tekstili işletmeleri  veya  kendi işyerlerinde çalışabilirler.
 Programdan Mezun Olma Koşulları
          Programda mevcut olan toplam 120 AKTS karşılığı derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde eden öğrenciler mezun olmaya hak kazanırlar.
 Dikey Geçiş Yapılabilecek Bölümler
          Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarına göre; El Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri, Tezhip (Süsleme) ve Tezhip Bölümlerine dikey geçiş yapabilme haklarına sahiptirler.

Misyon

Öğrenmeyi öğrenen, yaratıcı, dinamik, katılımcı, teknolojiye hakim, araştırma yetenekleri gelişmiş, sosyal ilişkileri güçlü, mesleki etiğe sahip mezunlar yetiştirmektir.

Vizyon

Sosyal, kültürel ve sanatsal alanda yetiştirdiği çağdaş, nitelikli ve üretken elemanlarla kaliteli ve güvenilir bir yüksekokul olmaktır. Yüksekokulumuz, bu amaç ve hedef bilincine sahip, 48 akademik ve 16 idari personelle Serik İlçesi'nde bulunan binamızda eğitim - öğretim hizmeti vermektedir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi, Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu
Merkez Mahallesi 2191 SK. NO: 2 SERİK / ANTALYA PK.07500
Tel: 0 242 735 73 91 – 0 242 735 73 92
Tel: Fax: 0 242 735 71 30 Email:smyo@akdeniz.edu.tr