Sahne ve Dekor Tasarımı

Sahne ve Dekor Tasarımı Programı Öğretim Elemanları

Öğr.Gör. Öğr.Gör. Öğr.Gör. Öğr.Gör.
Aydın RACABOĞLU Hakan ELİNÇ Serdar YILMAZ  Suat YANARDAĞ
  (Koordinatör)

  Eğitim-Öğretime Başlama Tarihi:  2002-2003
 Programın Dili  Türkçe
 Programın Kontenjanı  15
 Kabul Ve Kayıt Koşulları
        Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı ile alınmaktadır. Üniversiteye kesin kayıt işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) belirlediği tarihler arasında ve kayıt için belirtilen belgelerle yapılır.
 Programın Tanımı

 Tasarım Bölümü altında yer alan Sahne ve Dekor Tasarımı Programında, genel kültür ve sanat kültürü içeren teorik dersler, diğer programlar ile ortak olup, alana yönelik dersler ayrılmaktadır. Üçüncü yarıyıldan itibaren alana yönelik teorik ve uygulamalı dersler çeşitlendirilerek, öğrencilerin bireysel tercihlerine göre uzmanlaşmalarına olanak sağlanmıştır. Ayrıca farklı alanlara uyum sağlayabilme yetenekleri ve ekip olma ruhunun gelişebilmesi için; seçmeli, teorik ve uygulamalı ders ve seminerlerle müfredat programı zenginleştirilmiştir.

 
 Programın Amacı
        “Yardımcı Sahne ve Dekor Tasarımcısı” adaylarının çalışma alanlarına giren konularda araştırıcı ve yaratıcı güce sahip, görsel algılama yeteneği gelişmiş, figür, nesne ve mekana üslup özelliğini veren dekor elemanlarını oluşturabilen ve uygulayabilen, yetenekli yardımcı sahne ve dekor tasarımcıları ve uygulayıcıları olarak yetişmelerini sağlamaktır.

 Vizyonumuz
        Sahne ve Dekor Tasarım alanında, çağın gereklerine uygun ve öğrenci merkezli bir eğitim ve öğretim programı izlemek. Sorumluluk alabilen, zamanın değerini kavramış, onu etkin kullanabilen araştıran, bilimsel, teknolojik, sanatsal ve düşünsel yönleri meslek pratiğine aktarabilecek bilgi ve becerileri kazanmış meslek insanları yetiştirmek Tasarımı Bölümü Sahne ve Dekor Tasarım Programı’nın vizyonu olarak belirlenmiştir.
 
 Misyonumuz
        Sinema, Tiyatro, Dekorasyon, Sanat ve tasarım konularına özgün çalışmalarla katkıda bulunabilecek, günümüz ve yakın geleceğin gereksinim ve isteklerini izleyen, estetik, ekonomik, çağdaş çözümler üreterek çalışan, araştırmacı, ulusal ve uluslar arası platformlarda çalışabilecek öğrenciler yetiştirmektir.
 
 Sektörün İhtiyacı
        Sahne ve Dekor işi ile ilgili firmaların, gelişen teknolojileri ve tasarımları takip eden, uygulayan ve kurgulayan dinamik genç bireylere ihtiyacı vardır. Bu açığı kapatmakta Yüksekokulumuz önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında dekorasyon ve iç mimarlık sektörünün ara eleman ihtiyacı içinde mezun öğrencilerimiz yönlendirilmektedir.
 
 İstihdam Olanakları
          Sahne ve Dekor Tasarımı Programı mezunları öncelikle Kültür Bakanlığı, Devlet Opera Bale Müdürlükleri, Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Reklam, Gösteri, Tören, Karnaval, Festival, Televizyon, Vitrin Tasarım Firmaları, Fuar Stand Tasarım Firmaları, Tasarım Ofisleri, Dekorasyon Firmalarında ayrıca Antalya ve çevresinde yer alan otellerin animasyon sahnelerinin hazırlanmasında yardımcı Sahne ve Dekor tasarımcısı ve uygulayıcısı olarak çalışabilirler.
 Programdan Mezun Olma Koşulları
          Programın ders, uygulama, staj gibi tüm gereklerini Akdeniz Üniversitesi Ön-lisans ve Lisans Egitim-Ögretim ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine göre başarıyla tamamlayan öğrenciler diploma almaya hak kazanırlar.

 Dikey Geçiş Yapılabilecek Bölümler
          ÖSYM’nin yayınlamış olduğu dikey geçiş sınav kılavuzuna göre ilan edilen üniversitelerin; Sahne Tasarımı, Sahne Sanatları , İç Mimarlık, İç  Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümlerine Dikey Geçiş sınavı ile geçiş yaparak eğitimlerine devam edebilmektedirler. Lisans eğitimini tamamlamaları halinde yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

 

Misyon

Öğrenmeyi öğrenen, yaratıcı, dinamik, katılımcı, teknolojiye hakim, araştırma yetenekleri gelişmiş, sosyal ilişkileri güçlü, mesleki etiğe sahip mezunlar yetiştirmektir.

Vizyon

Sosyal, kültürel ve sanatsal alanda yetiştirdiği çağdaş, nitelikli ve üretken elemanlarla kaliteli ve güvenilir bir yüksekokul olmaktır. Yüksekokulumuz, bu amaç ve hedef bilincine sahip, 48 akademik ve 16 idari personelle Serik İlçesi'nde bulunan binamızda eğitim - öğretim hizmeti vermektedir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi, Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu
Merkez Mahallesi 2191 SK. NO: 2 SERİK / ANTALYA PK.07500
Tel: 0 242 735 73 91 – 0 242 735 73 92
Tel: Fax: 0 242 735 71 30 Email:smyo@akdeniz.edu.tr