Akdeniz Üniversitesi

Geleneksel El Sanatları Programı Öğretim Elemanları

Fatma ÖZTÜRK PİŞKİNKerem AYDIN
Mustafa Kemal GENÇzeki özkartal

 

   

Öğr. Gör.

Fatma ÖZTÜRK PİŞKİN

( Müdür Yardımcısı)

Öğr.Gör.

Kerem AYDIN

 

Öğr.Gör.

Mustafa Kemal GENÇ

(Koordinatör)

Öğr.Gör. 

Zeki ÖZKARTAL

Geleneksel El sanatları

Akdeniz Üniversitesi Serik  Gülsün - Süleyman Süral Meslek Yüksek Okulu, Geleneksel El Sanatları Programı 2004-2005 öğretim yılında eğitime başladı.

Zaman içinde Türk toplumu kendi kültür ve geleneğini oluşturmuştur. Geleneksel sanatlar insan, sanat, estetik ve üretim ilişkilerine bağlıdır. Öğrenciler geleneksel eserlerden etkilenerek yeni tasarımlarını yaratıcılık, estetik, teknoloji kullanımı ve işlevsel üretim ilkeleri ile oluşturmaktadır. Aldıkları eğitim öğretimle geleneksel el sanatlarını gerek uygulama ve gerekse yaratıcılık yönüyle özümseyerek üretime dönüştürebilecek nitelikte yetiştirilmektedirler.

Öğrencilerin İlgi ve yeteneklerine uygun olarak seçmeli derslerle farklı alanlarda yetiştirilmelerine önem verilmektedir.

Geleneksel Türk El Sanatları, Temel Sanat Eğitimi, Geleneksel Türk Seramik Sanatı,  Desen, Genel Boyama Teknikleri, Halı Kilim Dokuma, Vitray, Takı Uygulama Teknikleri gibi uygulamalı derslerin ağırlıkta olduğu ders yapısı vardır.

Öğrencilerin kendilerini geliştirerek yeni tasarımlar üretmeleri, geleneksel sanatımızı korumalarını ve gelecek kuşaklara aktarmaları amaçlanmaktadır.

 

 

Serik  Gülsün - Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü'nde 2012-2013 eğitim öğretim yılında; Geleneksel El Sanatları Programı aktif olarak eğitim öğretime devam etmektedir.

El Sanatları Bölümünde alanıyla ilgi yapıtlar üreterek, toplumla paylaşıp, araştırma, analiz yapma, yorumlama ve uygulama yapabilecek yeterliliği ve uzmanlığı kazandırmak amaçlanmaktadır.

El Sanatlarının devirlerini, üsluplarını, teknolojisini, estetiğini tanıyan tasarımcı ve uygulayıcılar yetiştirmek. Bu alanla ilgili mesleki yeterliklere sahip yeniliklere ve kendini geliştirmeye açık, araştırıcı, sorgulayıcı, pratik çözüm yolları bulabilen, kültürel değerlere sahip çıkarak yaşatmayı hedef edinen tasarımcı ve uygulayıcılar yetiştirmek bölümün hedeflerindendir.

 Yüksekokulumuz , Mimari ve Dekoratif Sanatlar Programına  2016-2017eğitim öğretim yılında öğrenci alınmamaktadır.

Sayfa Özeti: Geleneksel El Sanatları

Anahtar Kelimeler:

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.